4 lip 2017

Jak gotować młode ziemniaki

witajcie:)
Jak gotować młode ziemniaki,wydawałoby się to oczywiste,jednak młode ziemniaki z racji tego właśnie, ze  są młode wymagają specjalnego przygotowania.


Różnią się walorami smakowymi i bogactwem witamin od starych ziemniaków i by moc z tego wszystkiego korzystać i nie stracić tego smaku ,aromatu i  bogactwa witamin młodego ziemniaka gotujemy przez ten krotki czas specjalnie.
młody ziemniak jest sam w sobie bardziej wodnisty,zawiera dużo mniej skrobi,
dlatego, by zachować jego walory smakowe a różnią się one znacznie od starych ziemniaków, młodych ziemniaków nie wstawiamy do gotowania w zimnej wodzie,by dodatkowo jej nie chłonęły.
 Jak przygotować młode ziemniaki do gotowania?
 Młody ziemniak ma najwięcej witamin pod skorka,dlatego tez młodych ziemniaków nie obieramy!!!
tylko myjemy szczotką  do warzyw,można tez użyć druciaka takiego który używamy do czyszczenia garnków(nowy)delikatnie skrobiemy i usuwamy ewentualnie  oczka,sprawdzi się tez zwykła mala łyżeczka którą sama używam i skrobie młode ziemniaki.
Tak przygotowane ziemniaki wkładamy do gotującej się wody dodając 1  łyżeczkę soli na kilogram ziemniaków i wody tyle, by przykryła tylko ziemniaki.
Młode ziemniaki gotują się szybciej dlatego gotujemy nie dłużej jak 10-15 minut.

Takie młode ziemniaki mogą być smacznym dodatkiem do dania,
ale tez  same mogą być rewelacyjnym daniem
 jakie znam z dzieciństwa.
Młode ziemniaki z zimnym  masłem i koperkiem do tego kubek zsiadłego mleka.rewelacja!

Smacznego!


6 komentarzy:

  1. Masz rację w każdym słowie. Niestety w wielu domach nie tylko w Polsce ziemniak to jest ziemniak i mało kto rozumie różnice między młodym czerwcowym a późniejszym jesiennym.

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie jest zwyczaj jak jemy młode ziemiaki ciągną mnie za uszy i za bardzo tego nie lubię. Lecz masz rację ziemiak w naszej kulturze istnieje od wieków i niektórzy nie potrafią docenić walorów tego warzywa.

    OdpowiedzUsuń